niedziela, 6 czerwca 2010

Państwo w środku Europy, XXI wiek

Rozdział 1.
Organizacja Rodzina katolicka - Profanacja zwłok ludzkich
piątek, 06 marca 2009 15:54 (dokument przekazany do prokuratury)

"Zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa w sprawie kontrowersyjnej wystawy„Bodies... the exhibition”.
Pan Andrzej Janecki, Prokurator Okręgowy w Warszawie
ul. Chocimska 28, 00-791 Warszawa

Od kilku dni media tradycyjne i elektroniczne rozpisują się o kontrowersyjnej wystawie „Bodies... the exhibition” autorstwa amerykańskiego lekarza Roya Glovera, która ma być czynna w Centrum Handlowym Blue City w Warszawie od soboty 21 lutego br. przez najbliższych kilka miesięcy. (...)
Naszym zdaniem, ta ekspozycja nie ma nic wspólnego z kulturą i edukacją. Przekroczono w niej nie tylko dopuszczalną granicę estetyczną, ale także etyczną, bowiem dokonano świadomej profanacji ludzkich zwłok, co może być uznane za złamanie art. 262 Kodeksu Karnego, który w par. 1 stwierdza, że „kto znieważa zwłoki (…) podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2”. W naszym przekonaniu wystawianie zwłok ludzkich na widok publiczny w celach o charakterze jednoznacznie rozrywkowym (o czym w danym przypadku świadczy chociażby lokalizacja wystawy na terenie centrum rozrywkowo-handlowego) stanowi niewątpliwie akt znieważenia zwłok, i jako takie wyczerpuj znamiona przestępstwa określonego w/w przepisem Kodeksu Karnego.
Ponadto podejrzewamy, że organizatorzy wystawy mogli złamać przepisy ustawy z dnia 31 stycznia 1959 r. o cmentarzach i chowaniu zmarłych, w szczególności zaś art. 10 ust. 2, w myśl którego jedynym prawnie dopuszczalnym przeznaczeniem zwłok ludzkich innym niż pochówek może być przekazanie zwłok „do celów naukowych publicznej uczelni medycznej lub publicznej uczelni prowadzącej działalność dydaktyczną i badawczą w dziedzinie nauk medycznych” (...)
Gdyby nasze podejrzenia co do popełnienia przestępstwa się sprawdziły, wnosimy o podjęcie stosownych działań, które spowodują zamknięcie wystawy i usunięcie jej z terenu Rzeczypospolitej Polskiej, a także ściganie i ukaranie sprawców.

Posłowie na Sejm RP:
Artur Górski
Mariusz Błaszczak

Rozdział 2.
25 maja br. "Wiadomości świętokrzyskie" podają:
"Policjanci z Opatowa w niedzielę otrzymali informację, że w jednym z grobowców na cmentarzu w Strzyżowicach doszło do profanacji zwłok. Sprawca wyjął z trumny kości i położył je obok niej.
- W pierwszych dniach maja tego roku na tym cmentarzu doszło do zbezczeszczenia grobu. Sprawcą okazał się 21 -letni mieszkaniec gminy Opatów. Wstępnie przyjmujemy, że wówczas dokonał profanacji także tego grobowca. Rodzina dopiero w niedzielę zauważyła, że ktoś naruszył spokój zmarłego- powiedziała Agata Frejlich, oficer prasowy KPP Opatów.
Policja poszukuje młodego mężczyzny."

Rozdział 3.
6 czerwca 2010 Procesja z relikwiami ks. Jerzego - Onet
"Rozpoczęła się kilkugodzinna procesja z relikwiami ks. Jerzego do Świątyni Opatrzności Bożej. Dwunastokilometrowa trasa wiedzie od pl. Piłsudskiego - Traktem Królewskim - do Świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie. Na poszczególnych odcinkach relikwie będą niesione przez przedstawicieli różnych środowisk oraz parafii. Ks. Jerzy Popiełuszko został dzisiaj ogłoszony błogosławionym."

8 komentarzy:

 1. Punkt widzenia zależy od gnatów. Czyje, na co, po co i dlaczego. Reszta jest milczeniem ;)))

  OdpowiedzUsuń
 2. Nic nie rozumiem;) ale to chyba nie jest do rozumienia:))))))))))

  OdpowiedzUsuń
 3. Tylko jak podejdą do tego "ścigający" jeśli wystawę odwiedzi 100 tysięcy ludzi? Czy powinni nimi też się w jakiś sposób zająć, zastanowić się nad kondycją społeczeństwa, która potrzebuje takiej "rozrywki?
  Jesteśmy chyba świadkami przełamywania wszelkich tabu i mnie to w sumie nie dziwi, bo czyż nie dziwi fakt, że jakiegoś porządnego skądinąd faceta, księdza czyni się świętym i jego relikwie jak znam życie będą dzielić jak schabowego i po różnych miejscach rozsyłać?
  Mnie to jakoś nie dziwi - czekam na bigbradera pod tytułem "ukrzyżowanie Chrystusa" gdzie esemesami będziemy mogli dozować siłę oprawczych razów, wybrać długość gwoździ do wbicia w ciało lub bigbradera tudzież inną gremialną zabawę w "Oświęcim na żywo" lub po prostu ganianie się po jakiejś bezludnej wyspie z toporkami i piłami mechanicznymi.
  Jeśli takie są oczekiwania "publiki" to co nam po naszym oburzeniu... Może musimy dosięgnąć jakiegoś przysłowiowego dna, zaliczyć wszystko i odbić się w jakimś nieznanym kierunku.
  Póki co - jarmark trwa i jest na co popatrzeć...

  OdpowiedzUsuń
 4. Dla mnie to jest dowód jakiegoś straszliwego zwyrodnienia i barbarzyństwa. Zwłoki wyjęto z grobu, kosteczki otrzepali i spreparowali, podzielili do różnych pudełek, obnosili przez pół dnia po mieście przy akompaniamencie śpiewów, część złożyli w jednym miejscu a część w innym.
  Dzikusami są i ci, którzy to wymyślili i ci, którzy biegają to oglądać przyzwalają na takie widowisko. Groza!

  OdpowiedzUsuń
 5. Pod egidą kościoła mozna wszystko, bo on nieomylny i "sterylny" Gdyby " Bodies...the exhibitions" sponsorował jakiś biskup Pieronek, byłaby cacy.

  OdpowiedzUsuń
 6. Bo wszystko zależy kto profanuje, wiesz, jakby Ci politycy nie mogliby się zająć głodującymi dziećmi... wkurzają mnie człekokształtne i niezdarne mózgi, ale uczą się od najlepszych, więc z roku na rok, coraz gorzej... blee

  OdpowiedzUsuń
 7. Kiedyś na odpustach handlowano relikwiami świętych i gdyby nie to , że wierni stali się bardziej sceptyczni , pewnie trwałoby to do dzisiaj . I nikt nie wspominał o profanacji zwłok . Nikt również nie nazywał nikogo diabelskim pomiotem , gdy wierni kruszli sobie palca takiego świętego do jedzenia w celach zdrowotnych . Ostatni tak przypadek był odnotowany ... pół roku temu we Włoszech . Wynika z tego , że handel relikwiami przenisół się na czarny rynek ...Makabra .

  OdpowiedzUsuń
 8. na świecie dzieją się różne rzeczy, czasami ciężko je pojąć

  OdpowiedzUsuń