niedziela, 12 września 2010

O dominacji prawej nogi

Jednak mam coś z głową. A stwierdzenie to opieram na fakcie, że do porannej kawy zawsze otwieram ONET, żeby zobaczyć, co się dzieje u nas i na świecie.
Niezmiennie stwierdzam, że wariactwo u niektórych posuwa się w tempie zadowalającym, nie tylko u nas ale jak kula ziemska okrągła i, uspokojona, mogę przejść do rubryki odkryć naukowych.

I tu mam wrażenie, że poza technologiami długo nic nie odkryjemy, ponieważ niektórzy naukowcy wydają swoje granty na rzeczy dawno odkryte i jakoś nie mogą się z przeproszeniem posunąć do przodu. Dziś w dziedzinie odkryć naukowych (co się staje synonimem zajęć komicznych) o tańczących facetach.

"Angielscy naukowcy znaleźli odpowiedź na nękające połowę ludzkości pytanie: co sprawia, że niektórzy mężczyźni, po wyjściu na parkiet stają się dla kobiet pociągający niczym John Travolta w "Gorączce sobotniej nocy", podczas gdy ruchy innych przypominają nieudolne wyczyny taneczne Jasia Fasoli.
Eksperyment przeprowadzony przez psychologów ewolucyjnych z Uniwersytetu Northumbria w Wielkiej Brytanii polegał na sfilmowaniu tańczących do prostego rytmu mężczyzn. Przetworzony zapis ich ruchów został poddany ocenie grupy kobiet.
Okazało się, że tancerze, którzy wypadli dobrze, mogli popisać się bardziej zróżnicowanym repertuarem figur. Częściej i w większym stopniu kręcili tułowiem i pochylali kark."

Tu już karki odpadają, bo nie poruszą ani karkiem ani ramieniem. Może dlatego ostatnio jest lansowany nowy typ męskiej urody? Podobno po super-macho i metroseksualnych panach, teraz będzie w modzie subtelna chudzinka.

"Jednym z najistotniejszych czynników wpływających na pozytywną ocenę tancerza był stopień ruchliwości prawego kolana. Badacze tłumaczą to tym, iż w przypadku większości ludzi prawa noga jest tą dominującą."

Ta informacja mnie po prostu zelektryzowała. Przyznaję, że nie doceniłam kwestii ruchliwości prawego kolana w doborze partnera. Czuję, że już nigdy nie będę taka sama i teraz całkiem odmieniona będę się maniakalnie wpatrywać w prawe kolano. Mam nadzieję, że ta noga nie dominuje nad całą resztą.

"Większość z badanych ograniczała swoje ruchy do stąpania i wymachiwania ramionami. Reszta ciała pozostawała w relatywnym bezruchu. Takie zachowanie oczywiście nie mogło spotkać się z pozytywną oceną kobiet.
Przykładem złego tancerza jest, według angielskich badaczy, headbanger, czyli osoba machająca głową na heavymetalowych koncertach.

- Ruchy jego głowy charakteryzują się dużą amplitudą, ale poza tym jego ciało jest nieruchome – tłumaczy psycholog dr Nick Neave.

Wyniki eksperymentu są zaskoczeniem dla naukowców, którzy spodziewali się, że kluczowe dla oceny tańca będą ruchy ramion. Jak się jednak okazało są one mniej ważne niż kreatywność i ogólna ruchliwość. Kluczowym rejonami ciała, na które zwracały uwagę oceniające, były korpus, szyja i głowa. Dodatkowo ważna była nie tyle szybkość ruchów, co ich zmienność."

No i proszę naukowcy się spodziewali, że kluczowe będą ruchy ramion. Zauważyliście, że najbardziej zaskoczeni własnymi eksperymentami są zawsze, ale to zawsze sami naukowcy?
Wyłażę z jaskini i pędzę do lasu zająć się zbieractwem. Może i ja poćwiczę gdzieś w zagajniku ruch prawym kolanem? A nuż naukowcy nie odkryli, że ruch kolanem jest równie ważny u kobiety jak i mężczyzny?
Miłej niedzieli :)

P.S. Już moi koledzy z jaskini wiedzieli WSZYSTKO na temat tańca.
I proszę się nie dać zwieść. Nie jestem przeciwniczką badań i odkryć naukowych, zwalczam tylko zidiocenie redakcji Onetu i jej upór do kretyńskiego przedstawiania absolutnie wszystkich informacji, co zawsze skutkuje idiotycznymi komentarzami na forum.

22 komentarze:

 1. Matko Jedyna!!!! Moje prawe kolano jest za mało ruchliwe!!!! No to już wszystko wiem:)))

  OdpowiedzUsuń
 2. Eksperymenty, statystyki, klamry...musimy być gdzieś sklasyfikowani, by ci wyżej mogli lepiej nami rządzić. Szlag mnie na to trafia, bo czy ruchy ramion w prawo i czy lewo, to i tak ewolucja będzie szła swoją drogą. Mają szczęście ci naukowcy, bo ktoś im przyznaje dotacje i na większe bzdety.

  OdpowiedzUsuń
 3. A ja żyłam w nieświadomości, myślałam że problem z pląsaniem u panów wynika z braku słuchu muzycznego a tu proszę bardzo :-) taki zdziw heheh

  OdpowiedzUsuń
 4. Czuję się jakaś zatkana, zatchnięta i przytłoczona siłą mądrości. Z pewnościa eksperyment przysłuży się podniesieniu jakości naszego życia i uczyni nas bardziej szczęśliwymi. Już czuję się bardziej szczęśliwa - chyba z tej okazji pozwolę sobie na dodatkowego sojowego mielonego.

  OdpowiedzUsuń
 5. stopień ruchliwości prawego kolana - ale pierdoła! Myslałam, że absurdy to na naszej klasie tylko.
  Wczoraj miałam okazję pląsac wśród panów, którzy amortyzowali ruchy kolanami wzorcowo, zaden mnie jednak nie pociągnął ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Mażęciu, Ty tak dużo czytasz, więc może wiesz, czy rozwiązano już problem, dlaczego określenie: "ty prawy fiucie" jest dla mężczyzn wyjątkowo obraźliwe? To stoi wszak w opozycji do określenia: "ty prawokolanowcu", co - jak wynika z badań - jest określeniem pozytywnym.
  Z poważaniem - mgr. lic. naucz. dypl. Marzynia

  OdpowiedzUsuń
 7. Od jakiegoś czasu omijam Onet szerokim łukiem. Do na bycia na www.allegro.łukiomijajace.pl

  OdpowiedzUsuń
 8. No a ja naiwnie myślałem że u facetów często dominuje druga głowa, wręcz łeb.Człowiek to się jednak całe życie uczy;)

  OdpowiedzUsuń
 9. i jak tam ćwiczenia prawego kolana? :D
  naukowcy to jednak potrafią zaskoczyć :D

  OdpowiedzUsuń
 10. Prawe kolano powiadasz ? A oglądane od tyłu , czy przodu ? Rzadko wpadam na onet , ale chyba czas to zmienić ;))))) Jak patrzę na niektórych panów w tańcu to mam wrażenie , że oni nie mają nie tylko kolan , ale i jaj ... ;)))))

  OdpowiedzUsuń
 11. Śmieję się w głos! Magento! Te informacje z Onetu są pikusiem w porównaniu z Twoimi komentarzami :D

  Nie wzięli pod uwagę pośladków? A raczej ich ruchów przednio tylnych, bocznych, a także zwarcia i rozwarcia, napięcia i rozluźnienia..??? To taka taneczna część męskiego ciała.. ale widać nie sprzężona z prawą nogą:)

  OdpowiedzUsuń
 12. Nie wzięli :) Ale faktycznie argument, że kobiety zwracają uwagę na: tyłek, portfel, samochód, kratę... odpada. Wiadomo, co się w życiu liczy naprawdę.

  OdpowiedzUsuń
 13. Mażęciu mojaś tyś brylantowa!
  Bitki można też zrobić z niewiernego faceta (za pomocom wałka), niekoniecznie z wołowiny.
  P.S. Na jaką to kratę mamy zwracać uwagę?, hihihii :-D
  Wyszczerzona Marzynia, wciąż niepewna, co znaczy "ty prawy..."

  OdpowiedzUsuń
 14. Ale prawy i już? Bo ostatnio się odmienia przymiotnik "godny" we wszystkich przypadkach. Prawy jest w pewnych sytuacjach z podobnego rejestru przymiotników chwalebnych. Może to wstyd i hańba dla takiego fiuta być prawym? A już na pewno sprzeczność wielka ;)

  OdpowiedzUsuń
 15. No to mnie rozbawiłaś i wpędziłaś w refleksje...

  OdpowiedzUsuń
 16. Od razu sobie zanuciałam ,, gdybym ja miał cztery nogi , dwie lewe nogi , dwie prawe nogi ... " :):):) Nie wiem co z tym kolanem prawym , bo mój wzrok przyciąga to miejsce u mężczyzn od dłoni do łokcia i nie ma to raczej nic wspólnego z tańcem ... :):)

  OdpowiedzUsuń
 17. Jednym słowem a o tym nie wspomniałaś idąc tym tropem i jednocześnie naprzemiennością naszego ciała za prawym kolanem idzie lewy łokieć. Czyli podsumowując można i samym lewym łokciem podygać i już stajemy się światowo pociągający :))) Pozdrawiam po przerwie :)

  OdpowiedzUsuń
 18. Przeczytalam i sie nie moge doczekac jak chlopisko z pracy wroci, zaraz bede obserwowac to prawe kolano:))))))))))))))))))

  OdpowiedzUsuń
 19. Znow zazdroszcze... poranna kawę pije z na pól przymkniętymi oczami. O necie nie ma nawet mowy ze zwyklego braku czasu:(

  OdpowiedzUsuń
 20. Czuję się tyleż uświadomiona, co zdruzgotana tym, co mi do tej pory umykało!
  To pewnie dlatego nie podobał mi się wtedy Krzyś z pierwszej B (szkoła podstawowa)!
  Żebym ja wtedy wiedziała, że to w prawe kolano trzeba się wpatrywać, a potem to już wszystko pójdzie po maśle, moje życie być może byłoby o wiele prostsze! :))

  OdpowiedzUsuń
 21. Ach gdybym ja wiedziała lat temu x o tym prawym kolanie < rozmarzyłam się ;) >
  Wiesz co w razie czego poćwicz i lewe kolano. A nóż wyjdzie, że u bab jest odwrotnie ;)

  Pozdrówka !!!

  OdpowiedzUsuń
 22. No patrz! A ja w takiej nieświadomości żyłam. Od dziś spoglądam na prawe kolano.
  Mój syn uszkodził sobie lewe, ale już się martwię, że przez to nie będzie miał odpowiedniego podparcia, aby wywijać prawym!

  OdpowiedzUsuń